Yhteystiedot toimialoittain

Lääkäriliiton toimisto

Janne Aaltonen
Toiminnanjohtaja

Janne Aaltonen

janne.aaltonen@laakariliitto.fi 0451 218989

Hallinto ja henkilöstö

Jaana Heinonen
Hallintojohtaja

Jaana Heinonen

jaana.heinonen@laakariliitto.fi 040 7241072
valtuuskunta, hallitus
Tarja Ojala
Toimistopalvelupäällikkö

Tarja Ojala

tarja.ojala@laakariliitto.fi 04578 815474
Toimistopalvelut
Matilda Bergström
Viestintäassistentti - Yhteiskuntasuhteet

Matilda Bergström

matilda.bergstrom@laakariliitto.fi 040 4589727
Toimistopalvelut
Palvelukoordinaattori

Johanna Bremer

johanna.bremer@laakariliitto.fi 04578 815391
TOIMISTOPALVELUT (VAIHDE, VASTAANOTTO) - JÄSENMAKSUT, YHDISTYSASIAT, YHDISTYSJÄSENMAKSUT
Eveliina Heikka
Palvelukoordinaattori

Eveliina Heikka

eveliina.heikka@laakariliitto.fi 041 7318090
TOIMISTOPALVELUT (VAIHDE, VASTAANOTTO) - YHDISTYSASIAT, YHDISTYSJÄSENMAKSUT, JÄSENMAKSUT, TILAVARAUKSET
Irene Mukkila
sihteeri - HR/hallinto

Irene Mukkila

irene.mukkila@laakariliitto.fi 040 4552572
Toimistopalvelut
Riikka Rahkonen
johdon sihteeri

Riikka Rahkonen

riikka.rahkonen@laakariliitto.fi 0400 580484
Toimistopalvelut
Krista Saanilehto
Sihteeri - Politiikka

Krista Saanilehto

krista.saanilehto@laakariliitto.fi 041 7317560
Toimistopalvelut
Maire Sillanpää
Palvelukoordinaattori

Maire Sillanpää

maire.sillanpaa@laakariliitto.fi 04578 815488
Toimistopalvelut (vaihde, vastaanotto) - jäsenmaksut, yhdistysasiat, yhdistysjäsenmaksut
Outi Syrjä
Sihteeri - Jäsenpalvelut

Outi Syrjä

outi.syrja@laakariliitto.fi 040 5323506
Toimistopalvelut - luottamusmiesrekisteri paikallisosastotoiminta, valtakunnalliset alaosastot lääkäriyhdistysten sihteeripalvelut, erikoislääkärien johtamiskoulutus

Politiikka

Heikki Pärnänen
Johtaja

Heikki Pärnänen

heikki.parnanen@laakariliitto.fi 040 5465316
Sami Heistaro
koulutuspäällikkö

Sami Heistaro

sami.heistaro@laakariliitto.fi 040 9052800
Ulla Anttila
Koulutusasiantuntija

Ulla Anttila

ulla.anttila@laakariliitto.fi 040 4552542
erityispätevyydet henkilökohtaiset apurahat Kiila-kuntoutus luottamuslääkäritoiminta professiojaos laatuneuvosto
Mervi Kattelus
Terveyspolitiikan asiantuntija

Mervi Kattelus

mervi.kattelus@laakariliitto.fi 050 5415784
kansainväliset asiat lääkärin etiikka terveyspolitiikka eettinen neuvottelukunta kansainvälisen terveyden neuvottelukunta
Kati Lehtonen
Lakimies

Kati Lehtonen

kati.lehtonen@laakariliitto.fi
yksityissektorin ammatinharjoittajat lääkärin vastuukysymykset ja oikeusprosessit lääkäripalvelujen markkinointi kollegiaalisuus
Lauri Vuorenkoski
Terveyspolitiikan asiantuntija

Lauri Vuorenkoski

lauri.vuorenkoski@laakariliitto.fi 044 5630556
terveyspolitiikka terveyspoliittinen jaos eHealth-työryhmä

Työmarkkina

Timo Kaukonen
Työmarkkinajohtaja

Timo Kaukonen

timo.kaukonen@laakariliitto.fi 040 1715474
neuvottelupäällikkö (alueet)
Laura Lindholm
Neuvottelujohtaja

Laura Lindholm

laura.lindholm@laakariliitto.fi 050 3574225
kuntasektorin sopimus- ja neuvottelutoiminta
Minna Kaarisalo
TYKS erityisvastuualueen piiriylilääkäri

Minna Kaarisalo

minna.kaarisalo@laakariliitto.fi 040 9052146
Juho Kivistö
TAYS erityisvastuualueen piiriylilääkäri

Juho Kivistö

juho.kivisto@laakariliitto.fi 040 5304445
OYS erityisvastuualueen piiriylilääkäri, KYS erityisvastuualueen piiriylilääkäri

Tuija Räisänen

tuija.raisanen@laakariliitto.fi 0452 691104
Seija Vento
Hyks erityisvastuualueen piiriylilääkäri

Seija Vento

seija.vento@laakariliitto.fi 041 5031496
Jukka Vänskä
Tutkimuspäällikkö

Jukka Vänskä

jukka.vanska@laakariliitto.fi 050 3317973
Heli Hartman-Mattila
Lakimies

Heli Hartman-Mattila

heli.hartman-mattila@laakariliitto.fi
kuntasektori edunvalvontajaos
Piitu Parmanne
Tutkija

Piitu Parmanne

piitu.parmanne@laakariliitto.fi 050 5113774
Peppiina Saastamoinen
Tutkija

Peppiina Saastamoinen

peppiina.saastamoinen@laakariliitto.fi 040 5069190

Jäsenpalvelut

Liisa Aro
Johtaja

Liisa Aro

liisa.aro@laakariliitto.fi 050 4077185
Annamari Ala-Louko
Lakimies

Annamari Ala-Louko

annamari.ala-louko@laakariliitto.fi
Lakimies

Juho Jaatinen

juho.jaatinen@laakariliitto.fi
Jäsenpalveluasiantuntija

Emilia Kinnunen

emilia.kinnunen@laakariliitto.fi 041 7321138
Hannele Pöyry
Lakimies

Hannele Pöyry

hannele.poyry@laakariliitto.fi
lääkärin oikeusprosessit, kantelut, valitukset ja potilasvahingot potilas-, vastuu- ja oikeusturvavakuutus
Tuomas Tuokko
Lakimies

Tuomas Tuokko

tuomas.tuokko@laakariliitto.fi
Heidi Emmes
Opiskelijasihteeri

Heidi Emmes

heidi.emmes@laakariliitto.fi 040 4552545
opiskelijatoiminnan koordinointi opiskelijajäseneksi liittyminen SML:n toimisto
Terhi Hulkko
Koulutuskoordinaattori

Terhi Hulkko

terhi.hulkko@laakariliitto.fi 040 5511158
Lääkäripäivät verkkokoulutukset
Linda Rennes
Koulutuskoordinaattori

Linda Rennes

linda.rennes@laakariliitto.fi 041 7309108
Erikoislääkärien johtamiskoulutus, verkkokoulutukset

Yhteiskuntasuhteet

Lauri Korkeaoja
Viestintäjohtaja

Lauri Korkeaoja

lauri.korkeaoja@laakariliitto.fi 044 0788282
Viestinnän asiantuntija

Henriikka Hakkala

henriikka.hakkala@laakariliitto.fi 041 7319631
Tea Tammi
Digitaalisen viestinnän asiantuntija

Tea Tammi

tea.tammi@laakariliitto.fi 041 7317513

Lääkärilehti

Pekka Nykänen
Vastaava päätoimittaja

Pekka Nykänen

pekka.nykanen@laakarilehti.fi 040 5831770
Pertti Saloheimo
Lääketieteellinen päätoimittaja

Pertti Saloheimo

pertti.saloheimo@laakarilehti.fi 040 4566441
tieteelliset käsikirjoitukset
Noora Järvinen
Toimitusassistentti

Noora Järvinen

noora.jarvinen@laakarilehti.fi 040 4552579
tieteelliset käsikirjoitukset koulutus- ja kokousilmoitukset Jäsenistö-palsta
Hilkka Yletyinen
Toimitusassistentti

Hilkka Yletyinen

hilkka.yletyinen@laakarilehti.fi 040 4552582
tieteelliset käsikirjoitukset kirjoituspalkkiot koulutus- ja kokousilmoitukset Jäsenistö-palsta
Tuomas Keränen
Toimituspäällikkö

Tuomas Keränen

tuomas.keranen@laakarilehti.fi 040 4566598
keskustelua-palsta näkökulma-palsta
Heli Väyrynen
Uutispäällikkö

Heli Väyrynen

heli.vayrynen@laakarilehti.fi 040 5461228
uutiset
Tiina Hoppe
Toimittaja

Tiina Hoppe

tiina.hoppe@laakarilehti.fi 041 7320781
Marianne Jansson
Toimittaja

Marianne Jansson

marianne.jansson@laakarilehti.fi 0400 842781
artikkelit
Sari Kosonen
Toimittaja

Sari Kosonen

sari.kosonen@laakarilehti.fi 040 4552566
Tiiamari Pennanen
Toimittaja

Tiiamari Pennanen

tiiamari.pennanen@laakarilehti.fi 041 7309556
uutiset
Minna Pihlava
Toimittaja

Minna Pihlava

minna.pihlava@laakarilehti.fi 040 3424684
uutiset
Ulla Toikkanen
toimittaja

Ulla Toikkanen

ulla.toikkanen@laakarilehti.fi 0400 842798
uutiset

Talous

Ilkka Harjula
Talousjohtaja

Ilkka Harjula

ilkka.harjula@laakariliitto.fi 050 5384458
Elisabeth Sampo
Talouspäällikkö

Elisabeth Sampo

elisabeth.sampo@laakariliitto.fi 0400 441243
Fredrik Grönqvist
ATK-suunnittelija

Fredrik Grönqvist

fredrik.gronqvist@laakariliitto.fi 040 5923921
Laura Siltala
Kirjanpitäjä

Laura Siltala

laura.siltala@laakariliitto.fi 04578 815480

Lääkärikompassi Oy

Katrin Penttinen
Markkinointijohtaja

Katrin Penttinen

katrin.penttinen@laakariliitto.fi 040 7626535
Aku Karasti
Myyntipäällikkö

Aku Karasti

aku.karasti@laakariliitto.fi 0400 699929
Heidi Skog
Markkinointiasiantuntija

Heidi Skog

heidi.skog@laakariliitto.fi 040 9051755
Lauri Parikka
Suunnittelija

Lauri Parikka

lauri.parikka@laakariliitto.fi 0500 347123
Fimnet-palvelut