Yhteystiedot toimialoittain

Lääkäriliiton toimisto

Kati Myllymäki
Toiminnanjohtaja

Kati Myllymäki

kati.myllymaki@laakariliitto.fi 040 4506354
lääkärin etiikka kollegiaalisuus kansainväliset suhteet
Timo Kaukonen
kehitysjohtaja

Timo Kaukonen

timo.kaukonen@laakariliitto.fi 040 1715474
digikehitystyö, strategian toimeenpano, toimialojen ohjaus

Hallinto ja henkilöstö

Jaana Heinonen
Hallintojohtaja

Jaana Heinonen

jaana.heinonen@laakariliitto.fi 040 7241072
valtuuskunta, hallitus
Tarja Ojala
Toimistopalvelupäällikkö

Tarja Ojala

tarja.ojala@laakariliitto.fi 04578 815474
Toimistopalvelut
Mona Fäldt
tutkimussihteeri - Yhteiskuntasuhteet

Mona Fäldt

mona.faldt@laakariliitto.fi 040 4552546
Toimistopalvelut
Matilda Kaipainen
Viestintäassistentti - Yhteiskuntasuhteet

Matilda Kaipainen

matilda.kaipainen@laakariliitto.fi 040 4589727
Toimistopalvelut
sihteeri - Politiikka

Tarja Lindén

tarja.linden@laakariliitto.fi 040 4552573
Toimistopalvelut
Irene Mukkila
sihteeri - HR/hallinto

Irene Mukkila

irene.mukkila@laakariliitto.fi 040 4552572
Toimistopalvelut
Riikka Rahkonen
johdon sihteeri

Riikka Rahkonen

riikka.rahkonen@laakariliitto.fi 0400 580484
Toimistopalvelut
Linda Rennes
Koulutuskoordinaattori - Politiikka

Linda Rennes

linda.rennes@laakariliitto.fi 041 7309108
Toimistopalvelut - ELJ Erikoislääkärien johtamiskoulutus
Palvelukoordinaattori

Maire Sillanpää

maire.sillanpaa@laakariliitto.fi 04578 815488
Toimistopalvelut (vaihde, vastaanotto) - jäsenmaksut, yhdistysasiat, yhdistysjäsenmaksut
Outi Syrjä
Sihteeri - Jäsenpalvelut

Outi Syrjä

outi.syrja@laakariliitto.fi 040 5323506
Toimistopalvelut - luottamusmiesrekisteri paikallisosastotoiminta, valtakunnalliset alaosastot lääkäriyhdistysten sihteeripalvelut, erikoislääkärien johtamiskoulutus
Palvelukoordinaattori

Jenna Typpö

jenna.typpo@laakariliitto.fi 041 7313611
TOIMISTOPALVELUT (VAIHDE, VASTAANOTTO) - JÄSENMAKSUT, YHDISTYSASIAT, YHDISTYSJÄSENMAKSUT

Politiikka

Heikki Pärnänen
Johtaja

Heikki Pärnänen

heikki.parnanen@laakariliitto.fi 040 5465316
Sami Heistaro
koulutuspäällikkö

Sami Heistaro

sami.heistaro@laakariliitto.fi 040 9052800
Minna Kaarisalo
TYKS erityisvastuualueen piiriylilääkäri

Minna Kaarisalo

minna.kaarisalo@laakariliitto.fi 040 9052146
Juho Kivistö
TAYS erityisvastuualueen piiriylilääkäri

Juho Kivistö

juho.kivisto@laakariliitto.fi 040 5304445
OYS erityisvastuualueen piiriylilääkäri, KYS erityisvastuualueen piiriylilääkäri

Tuija Räisänen

tuija.raisanen@laakariliitto.fi 0452 691104
Seija Vento
Hyks erityisvastuualueen piiriylilääkäri

Seija Vento

seija.vento@laakariliitto.fi 041 5031496
Ulla Anttila
Koulutusasiantuntija

Ulla Anttila

ulla.anttila@laakariliitto.fi 040 4552542
erityispätevyydet henkilökohtaiset apurahat luottamuslääkäritoiminta professiojaos laatuneuvosto
Mervi Kattelus
Terveyspolitiikan asiantuntija

Mervi Kattelus

mervi.kattelus@laakariliitto.fi 050 5415784
kansainväliset asiat lääkärin etiikka terveyspolitiikka eettinen neuvottelukunta kansainvälisen terveyden neuvottelukunta
Kati Lehtonen
Lakimies

Kati Lehtonen

kati.lehtonen@laakariliitto.fi
yksityissektorin ammatinharjoittajat lääkärin vastuukysymykset ja oikeusprosessit lääkäripalvelujen markkinointi kollegiaalisuus
Terveyspolitiikan asiantuntija

Juha Mikkonen

juha.mikkonen@laakariliitto.fi 050 5274780
Lauri Vuorenkoski
Terveyspolitiikan asiantuntija (opintovapaalla)

Lauri Vuorenkoski

lauri.vuorenkoski@laakariliitto.fi 044 5630556
terveyspolitiikka terveyspoliittinen jaos eHealth-työryhmä

Jäsenpalvelut

Liisa Aro
Johtaja

Liisa Aro

liisa.aro@laakariliitto.fi 050 4077185
Laura Lindholm
Neuvottelujohtaja

Laura Lindholm

laura.lindholm@laakariliitto.fi 050 3574225
kuntasektorin sopimus- ja neuvottelutoiminta
Miia Virta
Järjestöpäällikkö

Miia Virta

miia.virta@laakariliitto.fi
Heli Hartman-Mattila
Lakimies

Heli Hartman-Mattila

heli.hartman-mattila@laakariliitto.fi
kuntasektori edunvalvontajaos
Lakimies

Juho Jaatinen

juho.jaatinen@laakariliitto.fi
Hannele Pöyry
Lakimies

Hannele Pöyry

hannele.poyry@laakariliitto.fi
lääkärin oikeusprosessit, kantelut, valitukset ja potilasvahingot potilas-, vastuu- ja oikeusturvavakuutus
Mirkka Tilander
Jäsenpalveluasiantuntija

Mirkka Tilander

luottamusmiestoiminnan kehittäminen jäsenpalvelujen kehittäminen
Heidi Emmes
Opiskelijasihteeri

Heidi Emmes

heidi.emmes@laakariliitto.fi 040 4552545
opiskelijatoiminnan koordinointi opiskelijajäseneksi liittyminen SML:n toimisto
Terhi Hulkko
Koulutuskoordinaattori

Terhi Hulkko

terhi.hulkko@laakariliitto.fi 040 5511158
Lääkäripäivät verkkokoulutukset

Yhteiskuntasuhteet

Timo Kaukonen
kehitysjohtaja, toimialan esimies

Timo Kaukonen

timo.kaukonen@laakariliitto.fi 040 1715474
digikehitystyö, strategian toimeenpano, toimialojen ohjaus
Jukka Vänskä
Tutkimuspäällikkö

Jukka Vänskä

jukka.vanska@laakariliitto.fi 050 3317973
Sari Kosonen
Viestinnän asiantuntija

Sari Kosonen

sari.kosonen@laakariliitto.fi 040 4552566
Tea Tammi
Digitaalisen viestinnän asiantuntija

Tea Tammi

tea.tammi@laakariliitto.fi 040 5073127
Piitu Parmanne
Tutkija

Piitu Parmanne

piitu.parmanne@laakariliitto.fi 050 5113774
Peppiina Saastamoinen
Tutkija

Peppiina Saastamoinen

peppiina.saastamoinen@laakariliitto.fi 040 5069190

Lääkärilehti

Pekka Nykänen
Vastaava päätoimittaja

Pekka Nykänen

pekka.nykanen@laakarilehti.fi 040 5831770
Pertti Saloheimo
Lääketieteellinen päätoimittaja

Pertti Saloheimo

pertti.saloheimo@laakarilehti.fi 040 4566441
tieteelliset käsikirjoitukset
Noora Järvinen
Toimitusassistentti

Noora Järvinen

noora.jarvinen@laakarilehti.fi 040 4552579
tieteelliset käsikirjoitukset koulutus- ja kokousilmoitukset Jäsenistö-palsta
Hilkka Yletyinen
Toimitusassistentti

Hilkka Yletyinen

hilkka.yletyinen@laakarilehti.fi 040 4552582
tieteelliset käsikirjoitukset kirjoituspalkkiot koulutus- ja kokousilmoitukset Jäsenistö-palsta
Tuomas Keränen
Toimituspäällikkö

Tuomas Keränen

tuomas.keranen@laakarilehti.fi 040 4566598
keskustelua-palsta näkökulma-palsta
Heli Väyrynen
Uutispäällikkö

Heli Väyrynen

heli.vayrynen@laakarilehti.fi 040 5461228
uutiset
Marianne Jansson
Toimittaja

Marianne Jansson

marianne.jansson@laakarilehti.fi 0400 842781
artikkelit
Minna Pihlava
Toimittaja

Minna Pihlava

minna.pihlava@laakarilehti.fi 040 3424684
uutiset
Suvi Sariola
toimittaja

Suvi Sariola

suvi.sariola@laakarilehti.fi 0400 842791
uutiset
Toimittaja

Anne Seppänen

anne.seppanen@laakarilehti.fi
Ulla Toikkanen
toimittaja

Ulla Toikkanen

ulla.toikkanen@laakarilehti.fi 0400 842798
uutiset
Tiiamari Pennanen
vs. toimittaja

Tiiamari Pennanen

tiiamari.pennanen@laakarilehti.fi 041 7309556
uutiset
Hertta Vierula
Toimittaja (opintovapaalla)

Hertta Vierula

hertta.vierula@laakarilehti.fi 040 4552569
uutiset

Talous

Talousjohtaja

Perttu Rintamäki

perttu.rintamaki@laakariliitto.fi 040 5811046
Elisabeth Sampo
Talouspäällikkö

Elisabeth Sampo

elisabeth.sampo@laakariliitto.fi 0400 441243
Fredrik Grönqvist
ATK-suunnittelija

Fredrik Grönqvist

fredrik.gronqvist@laakariliitto.fi 040 5923921
Laura Siltala
Kirjanpitäjä

Laura Siltala

laura.siltala@laakariliitto.fi 04578 815480

Lääkärikompassi Oy

Katrin Penttinen
Markkinointijohtaja

Katrin Penttinen

katrin.penttinen@laakariliitto.fi 040 7626535
Lauri Parikka
Suunnittelija

Lauri Parikka

lauri.parikka@laakariliitto.fi 0500 347123
Fimnet-palvelut
Heidi Skog
Myyntikoordinaattori

Heidi Skog

heidi.skog@laakariliitto.fi 040 9051755

Lääkärien työttömyyskassa

työttömyyskassan johtaja

Carola Ylenius

carola.ylenius@laakarientkassa.fi 09 3930727
jäsenasiavastaava

Marjo Helisma

tkassa@laakarientkassa.fi 09 3930803
korvauskäsittelijä

Nina Rasimus

nina.rasimus@laakarientkassa.fi 09 3930803