Toimisto

Yhteystietomme
sähköposti  laakariliitto@laakariliitto.fi
tai puh. 09 393 091

Lääkäriliiton toimisto on siirtynyt etätyöhön.
Toimistolla ei ole päivystystä / vastaanottoa.
Yhteyttä voitte ottaa sähköpostitse ja puhelimitse.


Juridisissa kysymyksissä palvelemme jäseniämme
osoitteessa
 lakimiehet@laakariliitto.fi tai
puhelimitse 09 393 091 maanantaisin, keskiviikkoisin ja perjantaisin klo 10-15 


Ethän toimita meille potilasasiakirjoja.
Pyydäthän juridista apua niin, että potilas ei ole tunnistettavissa.
Jos asiasi selvittäminen edellyttää salassa pidettävän ja arkaluonteisen liitemateriaalin lähettämistä, mainitse siitä viestissäsi ja saat myöhemmin lakimieheltä ohjeet materiaalien toimittamiseen tietoturvallisella tavalla.

Paikallisten luottamusmiesten yhteystiedot löytyvät täältä:
https://www.laakariliitto.fi/yhteystiedot/luottamusmiehet/

Voimassa olevaa Lääkärisopimusta koskevia kysymyksiä varten olemme myös koonneet verkkosivuillemme tietopaketin sekä koosteen usein kysytyistä kysymyksistä.
Tutustu niihin täällä: https://www.laakariliitto.fi/laakarisopimus/

 

Toimiston johdon sidonnaisuudet 2020

Yhteystiedot toimialoittain

Lääkäriliiton toimisto

Kati Myllymäki
Toiminnanjohtaja

Kati Myllymäki

kati.myllymaki@laakariliitto.fi 040 4506354
lääkärin etiikka kollegiaalisuus kansainväliset suhteet
Timo Kaukonen
kehitysjohtaja

Timo Kaukonen

timo.kaukonen@laakariliitto.fi 040 1715474
digikehitystyö, strategian toimeenpano, toimialojen ohjaus

Hallinto ja henkilöstö

Jaana Heinonen
Hallintojohtaja

Jaana Heinonen

jaana.heinonen@laakariliitto.fi 040 7241072
valtuuskunta, hallitus
Tarja Ojala
Toimistopalvelupäällikkö

Tarja Ojala

tarja.ojala@laakariliitto.fi 04578 815474
Toimistopalvelut
Palvelukoordinaattori

Johanna Bremer

johanna.bremer@laakariliitto.fi 04578 815391
TOIMISTOPALVELUT (VAIHDE, VASTAANOTTO) - JÄSENMAKSUT, YHDISTYSASIAT, YHDISTYSJÄSENMAKSUT
Mona Fäldt
tutkimussihteeri - Yhteiskuntasuhteet

Mona Fäldt

mona.faldt@laakariliitto.fi 040 4552546
Toimistopalvelut
Matilda Kaipainen
Viestintäassistentti - Yhteiskuntasuhteet

Matilda Kaipainen

matilda.kaipainen@laakariliitto.fi 040 4589727
Toimistopalvelut
sihteeri - Politiikka

Tarja Lindén

tarja.linden@laakariliitto.fi 040 4552573
Toimistopalvelut
Irene Mukkila
sihteeri - HR/hallinto

Irene Mukkila

irene.mukkila@laakariliitto.fi 040 4552572
Toimistopalvelut
Riikka Rahkonen
johdon sihteeri

Riikka Rahkonen

riikka.rahkonen@laakariliitto.fi 0400 580484
Toimistopalvelut
sihteeri - Toimistopalvelut

Maire Sillanpää

maire.sillanpaa@laakariliitto.fi 04578 815488
Toimistopalvelut (vaihde, vastaanotto) - jäsenmaksut, yhdistysasiat, yhdistysjäsenmaksut
Outi Syrjä
Sihteeri - Jäsenpalvelut

Outi Syrjä

outi.syrja@laakariliitto.fi 040 5323506
Toimistopalvelut - luottamusmiesrekisteri valtakunnalliset alaosastot lääkäriyhdistysten sihteeripalvelut, erikoislääkärien johtamiskoulutus

Politiikka

Heikki Pärnänen
Johtaja

Heikki Pärnänen

heikki.parnanen@laakariliitto.fi 040 5465316
Sami Heistaro
koulutuspäällikkö

Sami Heistaro

sami.heistaro@laakariliitto.fi 040 9052800
Minna Kaarisalo
TYKS erityisvastuualueen piiriylilääkäri

Minna Kaarisalo

minna.kaarisalo@laakariliitto.fi 040 9052146
Juho Kivistö
TAYS erityisvastuualueen piiriylilääkäri

Juho Kivistö

juho.kivisto@laakariliitto.fi 040 5304445
Katri Männikkö
KYS erityisvastuualueen piiriylilääkäri

Katri Männikkö

katri.mannikko@laakariliitto.fi 040 8396494
OYS erityisvastuualueen piiriylilääkäri

Tuija Räisänen

tuija.raisanen@laakariliitto.fi 0452 691104
Seija Vento
Hyks erityisvastuualueen piiriylilääkäri

Seija Vento

seija.vento@laakariliitto.fi 041 5031496
Ulla Anttila
Koulutusasiantuntija

Ulla Anttila

ulla.anttila@laakariliitto.fi 040 4552542
erityispätevyydet henkilökohtaiset apurahat luottamuslääkäritoiminta professiojaos laatuneuvosto
Mervi Kattelus
Terveyspolitiikan asiantuntija

Mervi Kattelus

mervi.kattelus@laakariliitto.fi 050 5415784
kansainväliset asiat lääkärin etiikka terveyspolitiikka eettinen neuvottelukunta kehitysyhteistyöneuvottelukunta
Kati Lehtonen
Lakimies

Kati Lehtonen

kati.lehtonen@laakariliitto.fi
yksityissektorin ammatinharjoittajat lääkärin vastuukysymykset ja oikeusprosessit lääkäripalvelujen markkinointi kollegiaalisuus
Lauri Vuorenkoski
Terveyspolitiikan asiantuntija

Lauri Vuorenkoski

lauri.vuorenkoski@laakariliitto.fi 044 5630556
terveyspolitiikka terveyspoliittinen jaos eHealth-työryhmä

Jäsenpalvelut

Laura Lindholm
Neuvottelujohtaja

Laura Lindholm

laura.lindholm@laakariliitto.fi 050 3574225
kuntasektorin sopimus- ja neuvottelutoiminta
Miia Virta
Järjestöpäällikkö

Miia Virta

miia.virta@laakariliitto.fi
Heli Hartman-Mattila
Lakimies

Heli Hartman-Mattila

heli.hartman-mattila@laakariliitto.fi
kuntasektori edunvalvontajaos
Konstantin Laakkonen
Lakimies

Konstantin Laakkonen

konstantin.laakkonen@laakariliitto.fi
yksityissektorin työsopimussuhteiset yliopistosektori
Hannele Pöyry
Lakimies

Hannele Pöyry

hannele.poyry@laakariliitto.fi
lääkärin oikeusprosessit, kantelut, valitukset ja potilasvahingot potilas-, vastuu- ja oikeusturvavakuutus
Mirkka Tilander
Jäsenpalveluasiantuntija

Mirkka Tilander

mirkka.tilander@laakariliitto.fi 041 7305292
luottamusmiestoiminnan kehittäminen jäsenpalvelujen kehittäminen
Heidi Emmes
Opiskelijasihteeri

Heidi Emmes

heidi.emmes@laakariliitto.fi 040 4552545
opiskelijatoiminnan koordinointi opiskelijajäseneksi liittyminen SML:n toimisto
Terhi Hulkko
Koulutuskoordinaattori

Terhi Hulkko

terhi.hulkko@laakariliitto.fi 040 5511158
Lääkäripäivät verkkokoulutukset

Yhteiskuntasuhteet

Timo Kaukonen
kehitysjohtaja, toimialan esimies

Timo Kaukonen

timo.kaukonen@laakariliitto.fi 040 1715474
digikehitystyö, strategian toimeenpano, toimialojen ohjaus
Hannu Halila
Varatoiminnanjohtaja

Hannu Halila

hannu.halila@laakariliitto.fi 0500 459955
perus-, jatko- ja täydennyskoulutus
Carita Päivänen
Viestintä- ja yhteiskuntasuhdepäällikkö

Carita Päivänen

carita.paivanen@laakariliitto.fi 040 9225008
Jukka Vänskä
Tutkimuspäällikkö

Jukka Vänskä

jukka.vanska@laakariliitto.fi 050 3317973
Sari Kosonen
Viestinnän asiantuntija

Sari Kosonen

sari.kosonen@laakariliitto.fi 040 4552566
Tea Tammi
Digitaalisen viestinnän asiantuntija

Tea Tammi

tea.tammi@laakariliitto.fi 040 5073127
Piitu Parmanne
Tutkija

Piitu Parmanne

piitu.parmanne@laakariliitto.fi 050 5113774
Peppiina Saastamoinen
Tutkija

Peppiina Saastamoinen

peppiina.saastamoinen@laakariliitto.fi 040 5069190

Lääkärilehti

Pertti Saloheimo
Vs. vastaava päätoimittaja, Lääketieteellinen päätoimittaja

Pertti Saloheimo

pertti.saloheimo@laakarilehti.fi 040 4566441
tieteelliset käsikirjoitukset
Pekka Nykänen
Vastaava päätoimittaja (opintovapaalla)

Pekka Nykänen

pekka.nykanen@laakarilehti.fi 040 5831770
Noora Järvinen
Toimitusassistentti

Noora Järvinen

noora.jarvinen@laakarilehti.fi 040 4552579
tieteelliset käsikirjoitukset koulutus- ja kokousilmoitukset Jäsenistö-palsta
Hilkka Yletyinen
Toimitusassistentti

Hilkka Yletyinen

hilkka.yletyinen@laakarilehti.fi 040 4552582
tieteelliset käsikirjoitukset kirjoituspalkkiot koulutus- ja kokousilmoitukset Jäsenistö-palsta
Tuomas Keränen
Toimituspäällikkö

Tuomas Keränen

tuomas.keranen@laakarilehti.fi 040 4566598
keskustelua-palsta näkökulma-palsta
Heli Väyrynen
Uutispäällikkö

Heli Väyrynen

heli.vayrynen@laakarilehti.fi 040 5461228
uutiset
Tiina Huttu
Toimittaja

Tiina Huttu

tiina.huttu@laakarilehti.fi 050 5402988
artikkelit
Marianne Jansson
Toimittaja

Marianne Jansson

marianne.jansson@laakarilehti.fi 0400 842781
artikkelit
Minna Pihlava
Toimittaja

Minna Pihlava

minna.pihlava@laakarilehti.fi 040 3424684
uutiset
Ulla Toikkanen
toimittaja

Ulla Toikkanen

ulla.toikkanen@laakarilehti.fi 0400 842798
uutiset
Hertta Vierula
Toimittaja

Hertta Vierula

hertta.vierula@laakarilehti.fi 040 4552569
uutiset
Suvi Sariola
vs. toimittaja

Suvi Sariola

suvi.sariola@laakarilehti.fi 0400 842791
uutiset

Talous

Pekka Koivuneva
Talousjohtaja

Pekka Koivuneva

pekka.koivuneva@laakariliitto.fi 0438 200377
Elisabeth Sampo
Talouspäällikkö

Elisabeth Sampo

elisabeth.sampo@laakariliitto.fi 0400 441243
Fredrik Grönqvist
ATK-suunnittelija

Fredrik Grönqvist

fredrik.gronqvist@laakariliitto.fi 040 5923921
Laura Siltala
Kirjanpitäjä

Laura Siltala

laura.siltala@laakariliitto.fi 04578 815480

Lääkärikompassi Oy

Pekka Koivuneva
Toimitusjohtaja

Pekka Koivuneva

pekka.koivuneva@laakariliitto.fi 0438 200377
Katrin Penttinen
Markkinointijohtaja

Katrin Penttinen

katrin.penttinen@laakariliitto.fi 040 7626535
Lauri Parikka
Suunnittelija

Lauri Parikka

lauri.parikka@laakariliitto.fi 0500 347123
Fimnet-palvelut
Heidi Skog
Myyntikoordinaattori

Heidi Skog

heidi.skog@laakariliitto.fi 040 9051755

Lääkärien työttömyyskassa

työttömyyskassan johtaja

Carola Ylenius

carola.ylenius@laakarientkassa.fi 09 3930727
korvauskäsittelijä

Nina Rasimus

nina.rasimus@laakarientkassa.fi 09 3930803