Toimisto

Me toimistolla palvelemme sinua kaikissa asioissa. Ota yhteyttä sähköpostitse laakariliitto@laakariliitto.fi tai puh. 09 393 091.

Jäsenemme voivat ottaa yhteyttä juridisissa kysymyksissä osoitteeseen lakimiehet@laakariliitto.fi tai puhelimitse 09 393 091 ma, ke ja pe klo 10-15 (kesä-elokuussa klo 10-14). Sähköpostiviestiisi vastataan tavanomaisesti viimeistään viiden arkipäivän kuluessa.

Toimiston johdon sidonnaisuudet 2019

Yhteystiedot toimialoittain

Toiminnan johto

Kati Myllymäki
Toiminnanjohtaja

Kati Myllymäki

kati.myllymaki@laakariliitto.fi 040 4506354
lääkärin etiikka kollegiaalisuus kansainväliset suhteet
Hannu Halila
Varatoiminnanjohtaja

Hannu Halila

hannu.halila@laakariliitto.fi 09 3930742 0500 459955
perus-, jatko- ja täydennyskoulutus yhteiskuntasuhteet

Hallinto ja henkilöstö

Jaana Heinonen
Hallintojohtaja

Jaana Heinonen

jaana.heinonen@laakariliitto.fi 09 3930740 040 7241072
valtuuskunta hallitus
Tarja Ojala
Projektipäällikkö

Tarja Ojala

tarja.ojala@laakariliitto.fi 04578 815474
Irene Mukkila
Sihteeri

Irene Mukkila

irene.mukkila@laakariliitto.fi 09 3930745
Riikka Rahkonen
Sihteeri

Riikka Rahkonen

riikka.rahkonen@laakariliitto.fi 09 3930822 0400 580484

Toimistopalvelut

Päivi Häkkinen
Tiimiesimies

Päivi Häkkinen

paivi.hakkinen@laakariliitto.fi 0400 801630
Katri Tapanainen
 

Katri Tapanainen

katri.tapanainen@laakariliitto.fi
 

Pirita Väisänen

pirita.vaisanen@laakariliitto.fi

Politiikka

Heikki Pärnänen
Johtaja

Heikki Pärnänen

heikki.parnanen@laakariliitto.fi 09 3930734 040 5465316
Sami Heistaro
koulutuspäällikkö

Sami Heistaro

sami.heistaro@laakariliitto.fi
Minna Kaarisalo
TYKS erityisvastuualueen piiriylilääkäri

Minna Kaarisalo

minna.kaarisalo@laakariliitto.fi 040 9052146
Juho Kivistö
TAYS erityisvastuualueen piiriylilääkäri

Juho Kivistö

juho.kivisto@laakariliitto.fi 040 5304445
Katri Männikkö
KYS erityisvastuualueen piiriylilääkäri (ma.)

Katri Männikkö

katri.mannikko@laakariliitto.fi 040 8396494
Timo Tuovinen
OYS erityisvastuualueen piiriylilääkäri

Timo Tuovinen

timo.tuovinen@laakariliitto.fi 041 5027864
Seija Vento
Hyks erityisvastuualueen piiriylilääkäri

Seija Vento

seija.vento@laakariliitto.fi 041 5031496
Ulla Anttila
Koulutusasiantuntija

Ulla Anttila

ulla.anttila@laakariliitto.fi 09 3930744 040 4552542
erityispätevyydet henkilökohtaiset apurahat luottamuslääkäritoiminta professiojaos laatuneuvosto erikoislääkärien johtamiskoulutus
Mervi Kattelus
Terveyspolitiikan asiantuntija

Mervi Kattelus

toimivapaalla 20.10.2019 asti
kansainväliset asiat lääkärin etiikka terveyspolitiikka eettinen neuvottelukunta kehitysyhteistyöneuvottelukunta
Tuomo Lamponen
Asiantuntija

Tuomo Lamponen

tuomo.lamponen@laakariliitto.fi 050 3800295
terveyspolitiikka eettinen neuvottelukunta kehitysyhteistyöneuvottelukunta
Kati Lehtonen
Lakimies

Kati Lehtonen

kati.lehtonen@laakariliitto.fi
yksityissektorin ammatinharjoittajat lääkärin vastuukysymykset ja oikeusprosessit lääkäripalvelujen markkinointi kollegiaalisuus
Lauri Vuorenkoski
Terveyspolitiikan asiantuntija

Lauri Vuorenkoski

lauri.vuorenkoski@laakariliitto.fi 09 3930816 044 5630556
terveyspolitiikka terveyspoliittinen jaos eHealth-työryhmä
Sihteeri

Tarja Lindén

tarja.linden@laakariliitto.fi 040 4552573

Jäsenpalvelut

Anu Mustakari
Johtaja

Anu Mustakari

anu.mustakari@laakariliitto.fi 0400 705463
Laura Lindholm
Neuvottelujohtaja

Laura Lindholm

laura.lindholm@laakariliitto.fi 050 3574225
kuntasektorin sopimus- ja neuvottelutoiminta
Heli Hartman-Mattila
Lakimies

Heli Hartman-Mattila

heli.hartman-mattila@laakariliitto.fi
kuntasektori edunvalvontajaos
Konstantin Laakkonen
Lakimies

Konstantin Laakkonen

konstantin.laakkonen@laakariliitto.fi
yksityissektorin työsopimussuhteiset yliopistosektori
Hannele Pöyry
Lakimies

Hannele Pöyry

hannele.poyry@laakariliitto.fi
lääkärin oikeusprosessit, kantelut, valitukset ja potilasvahingot potilas-, vastuu- ja oikeusturvavakuutus
Mari Rusila
Lakimies

Mari Rusila

mari.rusila@laakariliitto.fi
valtion sektori opiskelijat
Mirkka Tilander
Jäsenpalveluasiantuntija

Mirkka Tilander

mirkka.tilander@laakariliitto.fi 09 3930722
luottamusmiestoiminnan kehittäminen jäsenpalvelujen kehittäminen
Heidi Emmes
Opiskelijasihteeri

Heidi Emmes

heidi.emmes@laakariliitto.fi 09 3930853
opiskelijatoiminnan koordinointi opiskelijajäseneksi liittyminen SML:n toimisto
Terhi Hulkko
Koulutuskoordinaattori

Terhi Hulkko

terhi.hulkko@laakariliitto.fi 040 5511158
Lääkäripäivät verkkokoulutukset
Outi Syrjä
Sihteeri

Outi Syrjä

outi.syrja@laakariliitto.fi 09 3930736 040 5323506
luottamusmiesrekisteri jäsenmaksualennukset valtakunnalliset alaosastot lääkäriyhdistysten sihteeripalvelut, erikoislääkärien johtamiskoulutus

Yhteiskuntasuhteet

Hannu Halila
Johtaja

Hannu Halila

hannu.halila@laakariliitto.fi 09 3930742 0500 459955
perus-, jatko- ja täydennyskoulutus yhteiskuntasuhteet
Laura Manninen
Viestintä- ja yhteiskuntasuhdepäällikkö

Laura Manninen

laura.manninen@laakariliitto.fi 040 9225001
Jukka Vänskä
Tutkimuspäällikkö

Jukka Vänskä

jukka.vanska@laakariliitto.fi 050 3317973
Sari Kosonen
Viestinnän asiantuntija

Sari Kosonen

sari.kosonen@laakariliitto.fi 040 4552566
Pauliina Pohjala
Viestinnän asiantuntija

Pauliina Pohjala

pauliina.pohjala@laakariliitto.fi 050 3750028
Mona Fäldt
Tutkimussihteeri

Mona Fäldt

mona.faldt@laakariliitto.fi
Piitu Parmanne
Tutkija

Piitu Parmanne

piitu.parmanne@laakariliitto.fi 09 3930832 050 5113774
Peppiina Saastamoinen
Tutkija

Peppiina Saastamoinen

peppiina.saastamoinen@laakariliitto.fi 09 3930828 040 5069190
Matilda Kankaanpää
Viestintäassistentti

Matilda Kankaanpää

matilda.kankaanpaa@laakariliitto.fi 040 4589727

Lääkärilehti

Pekka Nykänen
Vastaava päätoimittaja

Pekka Nykänen

pekka.nykanen@laakarilehti.fi 040 5831770
Pertti Saloheimo
Lääketieteellinen päätoimittaja

Pertti Saloheimo

pertti.saloheimo@laakarilehti.fi 09 3930829 040 4566441
tieteelliset käsikirjoitukset
Noora Järvinen
Toimitusassistentti

Noora Järvinen

noora.jarvinen@laakarilehti.fi 09 3930821 040 4552579
tieteelliset käsikirjoitukset
Hilkka Yletyinen
Toimitusassistentti

Hilkka Yletyinen

hilkka.yletyinen@laakarilehti.fi 09 3930752
tieteelliset käsikirjoitukset kirjoituspalkkiot
Heli Mikkola
Toimituspäällikkö

Heli Mikkola

heli.mikkola@laakarilehti.fi 09 3930754 040 8397151
Keskustelua-palsta Näkökulma-palsta eripainokset
Heli Väyrynen
Uutispäällikkö

Heli Väyrynen

heli.vayrynen@laakarilehti.fi 09 3930834 040 5461228
uutiset
Suvi Haapaniemi
Ilmoitussuunnittelija

Suvi Haapaniemi

suvi.haapaniemi@laakarilehti.fi 09 3930753
koulutus- ja kokousilmoitukset Jäsenistö-palsta
Tiina Huttu
Toimittaja

Tiina Huttu

tiina.huttu@laakarilehti.fi 050 5402988
artikkelit
Marianne Jansson
Toimittaja

Marianne Jansson

marianne.jansson@laakarilehti.fi 09 3930750 0400 842781
artikkelit
Tuula Kakko
Taittaja

Tuula Kakko

tuula.kakko@laakarilehti.fi 09 3930749
ulkoasu
Tuomas Keränen
Toimittaja

Tuomas Keränen

tuomas.keranen@laakarilehti.fi 040 4566598
uutiset
Minna Pihlava
Toimittaja

Minna Pihlava

minna.pihlava@laakarilehti.fi 040 3424684
uutiset
Suvi Sariola
Toimittaja

Suvi Sariola

suvi.sariola@laakarilehti.fi 09 3930760 0400 842791
artikkelit
Ulla Toikkanen
Toimittaja

Ulla Toikkanen

ulla.toikkanen@laakarilehti.fi 09 3930755 0400 842798
uutiset muistokirjoitukset kirja-arvostelut
Hertta Vierula
Toimittaja

Hertta Vierula

hertta.vierula@laakarilehti.fi 09 3930839 040 4552569
uutiset
Tiiamari Pennanen
Toimittaja (ma.)

Tiiamari Pennanen

tiiamari.pennanen@laakarilehti.fi 04578 815473
uutiset

Talous

Erkki Peiponen
Talousjohtaja

Erkki Peiponen

erkki.peiponen@laakariliitto.fi 09 3930713 040 7363119
Elisabeth Sampo
Talouspäällikkö

Elisabeth Sampo

elisabeth.sampo@laakariliitto.fi 0400 441243
Fredrik Grönqvist
ATK-suunnittelija

Fredrik Grönqvist

fredrik.gronqvist@laakariliitto.fi 040 5923921
IT-käyttöpalvelut
Laura Siltala
Kirjanpitäjä

Laura Siltala

laura.siltala@laakariliitto.fi 04578 815480

Lääkärikompassi Oy

Katrin Penttinen
Markkinointijohtaja

Katrin Penttinen

katrin.penttinen@laakariliitto.fi 040 7626535
Lauri Parikka
Suunnittelija

Lauri Parikka

lauri.parikka@laakariliitto.fi 0500 347123
Fimnet-palvelut
Riitta Haapanen
Ilmoitusmyyjä

Riitta Haapanen

riitta.haapanen@laakariliitto.fi 040 4552548
Lääkärilehden ilmoitukset
Heidi Skog
Myyntikoordinaattori

Heidi Skog

heidi.skog@laakariliitto.fi 040 9051755

Lääkärien työttömyyskassa

työttömyyskassan johtaja

Carola Ylenius

carola.ylenius@laakarientkassa.fi 09 3930727
korvauskäsittelijä

Nina Rasimus

nina.rasimus@laakarientkassa.fi 09 3930803