Toimisto

Me toimistolla palvelemme sinua kaikissa jäsenasioissa. Ota yhteyttä sähköpostitse laakariliitto@laakariliitto.fi tai puh. 09 393 091.

Jäsenemme voivat ottaa yhteyttä juridisissa kysymyksissä osoitteeseen lakimiehet@laakariliitto.fi tai puhelimitse 09 393 091 ma, ke ja pe klo 10-15 (kesä-elokuussa klo 10-14). Sähköpostiviestiisi vastataan tavanomaisesti viimeistään viiden arkipäivän kuluessa. Huom: vuodenvaihteen poikkeukselliset lakimiesten päivystysajat näet Ota Yhteyttä sivultamme.

 

Toimiston johdon sidonnaisuudet 2019

Yhteystiedot toimialoittain

Toiminnan johto

Kati Myllymäki
Toiminnanjohtaja

Kati Myllymäki

kati.myllymaki@laakariliitto.fi 040 4506354
lääkärin etiikka kollegiaalisuus kansainväliset suhteet
Hannu Halila
Varatoiminnanjohtaja

Hannu Halila

hannu.halila@laakariliitto.fi 0500 459955
perus-, jatko- ja täydennyskoulutus yhteiskuntasuhteet
Jaana Heinonen
Hallintojohtaja

Jaana Heinonen

jaana.heinonen@laakariliitto.fi 040 7241072
valtuuskunta hallitus

Hallinto ja henkilöstö

Jaana Heinonen
Hallintojohtaja

Jaana Heinonen

jaana.heinonen@laakariliitto.fi 040 7241072
valtuuskunta hallitus
Tarja Ojala
Toimistopalvelupäällikkö

Tarja Ojala

tarja.ojala@laakariliitto.fi 04578 815474
Toimistopalvelut
Mona Fäldt
tutkimussihteeri - Yhteiskuntasuhteet

Mona Fäldt

mona.faldt@laakariliitto.fi
Toimistopalvelut
Matilda Kankaanpää
Viestintäassistentti - Yhteiskuntasuhteet

Matilda Kankaanpää

matilda.kankaanpaa@laakariliitto.fi 040 4589727
Toimistopalvelut
sihteeri - Politiikka

Tarja Lindén

tarja.linden@laakariliitto.fi 040 4552573
Toimistopalvelut
Irene Mukkila
sihteeri - HR/hallinto

Irene Mukkila

irene.mukkila@laakariliitto.fi 040 4552572
Toimistopalvelut
Riikka Rahkonen
johdon sihteeri

Riikka Rahkonen

riikka.rahkonen@laakariliitto.fi 0400 580484
Toimistopalvelut
Outi Syrjä
Sihteeri - Jäsenpalvelut

Outi Syrjä

outi.syrja@laakariliitto.fi 040 5323506
Toimistopalvelut - luottamusmiesrekisteri jäsenmaksualennukset valtakunnalliset alaosastot lääkäriyhdistysten sihteeripalvelut, erikoislääkärien johtamiskoulutus
sihteeri - Toimistopalvelut

Pirita Väisänen

pirita.vaisanen@laakariliitto.fi 040 4552570
Toimistopalvelut (vaihde, vastaanotto) - jäsenmaksut, jäsenmaksualennukset. yhdistysasiat, yhdistysjäsenmaksut

Politiikka

Heikki Pärnänen
Johtaja

Heikki Pärnänen

heikki.parnanen@laakariliitto.fi 040 5465316
Sami Heistaro
koulutuspäällikkö

Sami Heistaro

sami.heistaro@laakariliitto.fi 040 9052800
Minna Kaarisalo
TYKS erityisvastuualueen piiriylilääkäri

Minna Kaarisalo

minna.kaarisalo@laakariliitto.fi 040 9052146
Juho Kivistö
TAYS erityisvastuualueen piiriylilääkäri

Juho Kivistö

juho.kivisto@laakariliitto.fi 040 5304445
Katri Männikkö
KYS erityisvastuualueen piiriylilääkäri (ma.)

Katri Männikkö

katri.mannikko@laakariliitto.fi 040 8396494
Timo Tuovinen
OYS erityisvastuualueen piiriylilääkäri

Timo Tuovinen

timo.tuovinen@laakariliitto.fi 041 5027864
Seija Vento
Hyks erityisvastuualueen piiriylilääkäri

Seija Vento

seija.vento@laakariliitto.fi 041 5031496
Ulla Anttila
Koulutusasiantuntija

Ulla Anttila

ulla.anttila@laakariliitto.fi 040 4552542
erityispätevyydet henkilökohtaiset apurahat luottamuslääkäritoiminta professiojaos laatuneuvosto erikoislääkärien johtamiskoulutus
Mervi Kattelus
Terveyspolitiikan asiantuntija

Mervi Kattelus

mervi.kattelus@laakariliitto.fi 050 5415784
kansainväliset asiat lääkärin etiikka terveyspolitiikka eettinen neuvottelukunta kehitysyhteistyöneuvottelukunta
Kati Lehtonen
Lakimies

Kati Lehtonen

kati.lehtonen@laakariliitto.fi
yksityissektorin ammatinharjoittajat lääkärin vastuukysymykset ja oikeusprosessit lääkäripalvelujen markkinointi kollegiaalisuus
Lauri Vuorenkoski
Terveyspolitiikan asiantuntija

Lauri Vuorenkoski

lauri.vuorenkoski@laakariliitto.fi 044 5630556
terveyspolitiikka terveyspoliittinen jaos eHealth-työryhmä

Jäsenpalvelut

Anu Mustakari
Johtaja

Anu Mustakari

anu.mustakari@laakariliitto.fi 0400 705463
Laura Lindholm
Neuvottelujohtaja

Laura Lindholm

laura.lindholm@laakariliitto.fi 050 3574225
kuntasektorin sopimus- ja neuvottelutoiminta
Heli Hartman-Mattila
Lakimies

Heli Hartman-Mattila

heli.hartman-mattila@laakariliitto.fi
kuntasektori edunvalvontajaos
Konstantin Laakkonen
Lakimies

Konstantin Laakkonen

konstantin.laakkonen@laakariliitto.fi
yksityissektorin työsopimussuhteiset yliopistosektori
Hannele Pöyry
Lakimies

Hannele Pöyry

hannele.poyry@laakariliitto.fi
lääkärin oikeusprosessit, kantelut, valitukset ja potilasvahingot potilas-, vastuu- ja oikeusturvavakuutus
Mari Rusila
Lakimies

Mari Rusila

mari.rusila@laakariliitto.fi
valtion sektori opiskelijat
Mirkka Tilander
Jäsenpalveluasiantuntija

Mirkka Tilander

mirkka.tilander@laakariliitto.fi
luottamusmiestoiminnan kehittäminen jäsenpalvelujen kehittäminen
Heidi Emmes
Opiskelijasihteeri

Heidi Emmes

heidi.emmes@laakariliitto.fi 040 4552545
opiskelijatoiminnan koordinointi opiskelijajäseneksi liittyminen SML:n toimisto
Terhi Hulkko
Koulutuskoordinaattori

Terhi Hulkko

terhi.hulkko@laakariliitto.fi 040 5511158
Lääkäripäivät verkkokoulutukset

Yhteiskuntasuhteet

Hannu Halila
Johtaja

Hannu Halila

hannu.halila@laakariliitto.fi 0500 459955
perus-, jatko- ja täydennyskoulutus yhteiskuntasuhteet
Laura Manninen
Viestintä- ja yhteiskuntasuhdepäällikkö

Laura Manninen

laura.manninen@laakariliitto.fi 040 9225001
Jukka Vänskä
Tutkimuspäällikkö

Jukka Vänskä

jukka.vanska@laakariliitto.fi 050 3317973
Sari Kosonen
Viestinnän asiantuntija

Sari Kosonen

sari.kosonen@laakariliitto.fi 040 4552566
Piitu Parmanne
Tutkija

Piitu Parmanne

piitu.parmanne@laakariliitto.fi 050 5113774
Peppiina Saastamoinen
Tutkija

Peppiina Saastamoinen

peppiina.saastamoinen@laakariliitto.fi 040 5069190

Lääkärilehti

Pekka Nykänen
Vastaava päätoimittaja

Pekka Nykänen

pekka.nykanen@laakarilehti.fi 040 5831770
Pertti Saloheimo
Lääketieteellinen päätoimittaja

Pertti Saloheimo

pertti.saloheimo@laakarilehti.fi 040 4566441
tieteelliset käsikirjoitukset
Noora Järvinen
Toimitusassistentti

Noora Järvinen

noora.jarvinen@laakarilehti.fi 040 4552579
tieteelliset käsikirjoitukset
Hilkka Yletyinen
Toimitusassistentti

Hilkka Yletyinen

hilkka.yletyinen@laakarilehti.fi 040 4552582
tieteelliset käsikirjoitukset kirjoituspalkkiot
Heli Mikkola
Toimituspäällikkö

Heli Mikkola

heli.mikkola@laakarilehti.fi 040 8397151
Keskustelua-palsta Näkökulma-palsta eripainokset
Heli Väyrynen
Uutispäällikkö

Heli Väyrynen

heli.vayrynen@laakarilehti.fi 040 5461228
uutiset
Suvi Haapaniemi
Ilmoitussuunnittelija

Suvi Haapaniemi

suvi.haapaniemi@laakarilehti.fi 040 4552549
koulutus- ja kokousilmoitukset Jäsenistö-palsta
Tiina Huttu
Toimittaja

Tiina Huttu

tiina.huttu@laakarilehti.fi 050 5402988
artikkelit
Marianne Jansson
Toimittaja

Marianne Jansson

marianne.jansson@laakarilehti.fi 0400 842781
artikkelit
Tuula Kakko
Taittaja

Tuula Kakko

tuula.kakko@laakarilehti.fi 040 4552563
ulkoasu
Tuomas Keränen
Toimittaja

Tuomas Keränen

tuomas.keranen@laakarilehti.fi 040 4566598
uutiset
Minna Pihlava
Toimittaja

Minna Pihlava

minna.pihlava@laakarilehti.fi 040 3424684
uutiset
Hertta Vierula
Toimittaja

Hertta Vierula

hertta.vierula@laakarilehti.fi 040 4552569
uutiset
Tiiamari Pennanen
Toimittaja (ma.)

Tiiamari Pennanen

tiiamari.pennanen@laakarilehti.fi 04578 815473
uutiset

Talous

Erkki Peiponen
Talousjohtaja

Erkki Peiponen

erkki.peiponen@laakariliitto.fi 040 7363119
Elisabeth Sampo
Talouspäällikkö

Elisabeth Sampo

elisabeth.sampo@laakariliitto.fi 0400 441243
Fredrik Grönqvist
ATK-suunnittelija

Fredrik Grönqvist

fredrik.gronqvist@laakariliitto.fi 040 5923921
Laura Siltala
Kirjanpitäjä

Laura Siltala

laura.siltala@laakariliitto.fi 04578 815480

Lääkärikompassi Oy

Katrin Penttinen
Toimitusjohtaja / markkinointijohtaja

Katrin Penttinen

katrin.penttinen@laakariliitto.fi 040 7626535
Lauri Parikka
Suunnittelija

Lauri Parikka

lauri.parikka@laakariliitto.fi 0500 347123
Fimnet-palvelut
Riitta Haapanen
Ilmoitusmyyjä

Riitta Haapanen

riitta.haapanen@laakariliitto.fi 040 4552548
Lääkärilehden ilmoitukset
Heidi Skog
Myyntikoordinaattori

Heidi Skog

heidi.skog@laakariliitto.fi 040 9051755

Lääkärien työttömyyskassa

työttömyyskassan johtaja

Carola Ylenius

carola.ylenius@laakarientkassa.fi 09 3930727
korvauskäsittelijä

Nina Rasimus

nina.rasimus@laakarientkassa.fi 09 3930803